Manau, sutiksit, kad rinkdamiesi natūralios medienos gaminius, galvojame ne tik apie šios medžiagos natūralumą, bet ir jos ilgaamžiškumą. Neužtenka pagaminti – reikia ir išsaugoti. Esu pagaminęs daugybę medinių gaminių, skirtų naudojimui viduje, ir visus iki vieno juos padengiau apsaugine alyva. Tai būtina, nes bet kuris natūralaus medžio gaminys, net jei jis svetainėj ant lentynos pastatytas ir nejudinamas, reaguoja į sezoniškumo įtakojamus santykinės oro drėgmės bei temperatūros pasikeitimus. Ypač daug išbandymų tenka kavos staliuko ar valgomojo stalo stalviršiui, kuriuos veikia ne tik oro drėgmės ir temperatūros svyravimai, tiesioginiai saulės spinduliai (UV), bet ir sąlytis su vandeniu, alkoholiu, maistu ar purvu, perduodamu dažnai liečiant. Neabejoju, kad yra ir patvaresnių dangų, bet mano įsitikinimu, aliejus ar alyva mažiausiai iš medienos atima natūralumą. Beje, aliejumi vadinu gryną, natūralų produktą be priedų (tokių šiame teste bus tik du), o alyva – mišinį, sudarytą iš aliejų ir įvairių priedų (pavyzdžiui, tirpiklių, vaško, dažančių pigmentų).
Įvairias medienos alyvas ir vaškus naudoju eilę metų ir per tą laiką jau buvau atsirinkęs keletą favoritų pagrinde dėl naudojimo patogumo, tiesiog pasitikėdamas gamintojų aprašymais ir nelabai gilindamasis, kiek jų sukuriama danga atspari įvairioms dėmėms. Visgi, kai po rimtesnio pasisėdėjimo ant kavos staliuko namie liko dėmių, kurias pašalinti pavyko tik šlifavimo popieriaus pagalba, atsirado dvejonių, ar nepermoku už tą taip išreklamuotą alyvą. Tuo pačiu pasidarė neramu, kad dalyvauju loterijoje, kuri nesąžininga mano klientų atžvilgiu – pagamini daiktą, perduodi ir tiesiog tikiesi, kad gaminys nesutrūkinės, nepakeis spalvos, nenusiteps nuo čiupinėjimo. Tai mažiau aktualu kalbant apie mano gaminamus medinius ausinių stovus ar audio baldus, bet kartas nuo karto tenka pagaminti ir kavos staliuką, serviravimo padėklą, medinį raktų pakabuką, batų šaukštą ar kokį kitą intensyvesnio naudojimo daiktą. Štai todėl ir kilo mintis nuodugniai išsitestuoti kuo daugiau alyvų ir aliejų ir pagaliau atsirinkti vieną ar du produktus, dėl kurių bus ramu. Neslėpsiu, dar viena iš šio testavimo priežasčių – surasti kažką ne tik kokybiško, bet ir nebrangaus. Išduosiu – pavyko.
Testas sumanytas gana paprastas ir buitiškas – iš kietmedžio medienos pasigaminti atskirus nedidelius stalviršius, juos padengti skirtinga alyva/aliejumi, o tada, davus pakankamai laiko dangai sukietėti, pasižiūrėti, kaip paviršiai reaguos į karštą stiklinę, šaltą stiklinę, vandenį, kavą, raudoną vyną bei degtinę. Galiausiai, jau susipažinęs su testo rezultatais, nuprendžiau, kad išrinkti absoliutų nugalėtoją remiantis viena kaina ir atsparumu dėmėms, nepakanka. Naudojant alyvą man ne mažiau svarbu ir dengimo paprastumas, dirbant su sudėtingesnių formų gaminiais. Pavyzdžiui, aktualu, ar alyva nepasidaro lipni dengimo ar jos pertekliaus valymo metu. Todėl papildomai beveik visas alyvas išbandžiau ir padengdamas realius gaminius – medinius telefonų/planšečių stovelius. Šio papildomo testo netaikiau vienai iš alyvų, kuri visiškai „susikirto“ pirmąjame etape, bei linų sėmenų ir tungų aliejams, kadangi buvo jau ir taip akivaizdu, kad su jais nėra jokios rizikos, kad jie pradės džiūti dar dengimo metu.
Kaip buvo atrinkti alyvos ir aliejai testavimui?
Apie būsima testą paskelbiau lietuviškoje Facebook grupėje WOODWORKERIAI, šiuo metu vienijančioje daugiau nei 80 tūkstančių narių. Mano idėja buvo sutikta itin palankiai. Sulaukiau ne tik pritarimo, naudingų patarimų, bet keletas grupės narių pasisiūlė ir net padovanojo testavimui ir pačių alyvų. Didelį ačiū tariu bendraminčiui woodworkeriui Benui, atsiuntusiam skardinę „Saicos“ alyvos, taip pat ypač dėkoju „Osmo“ alyvos atstovams UAB „Osmo Lietuva“, „Fiddes“ alyvos atstovams UAB „Navako“, testavimui taip pat suteikusiems savo atstovaujamos produkcijos ir tokiu veiksmu parodžiusiems, kad tiki savo atstovaujamo produkto kokybe. Atsakingai pareiškiu, kad gautos dovanos niekaip neįtakojo testo rezultatų. Jei suabejotumėt – visada galit ir patys pakartoti 🙂
Taipogi nuoširdų ačiū tariu gabiam tekintojui Algirdui, atsiuntusiam „Belinka“ alyvos bei kitam bendraminčiui woodworkeriui Dainiui, atsiuntusiam „Osmo Original“ alyvos. Visgi, kad testas būtų koretiškesnis, permąsčiau ir nusprendžiau abi šias alyvas įsigyti pats, kad visi iki vieno testuose dalyvausiantys produktai būtų švieži ir, svarbiausia, originaliose pakuotėse, kad vėliau niekam nekiltų bereikalingų klausimų.
Tokiu būdu savaime paaiškėjo pirmieji 5 testo dalyviai, iš kurių porą jau buvo tekę dažnokai naudoti ir praeityje – „Osmo Original“ ir „Osmo TopOil“. Į testą įtraukiau ir dar vieną mano įprastai naudojamą alyvą „Remmers HWS-112“, kad žinočiau, ar verta ir toliau tai daryti. Na, ir į testą būtinai norėjosi įtraukti natūralius sėmenų ir tungų aliejus, ypač dažnai linksniuojamus įvairiose medžio entuziastų bendruomenėse. Šiuo atveju abu aliejų gamintojai pasirinkti visiškai atsitiktinai „Google“ pagalba. Galiausiai paskutinę akimirką nusipirkau ir produktą, kuris, tikiu, sulauks nemažai skeptiškos nuomonės – t.y. „Lidl“ parduotuvėse pardavinėjamo „Parkside Furniture wax“. Nors ant pakuotės užrašyta, kad tai yra baldinis vaškas, visgi, atsižvelgiant į sudėtį ir ganėtinai skystą konsistenciją, manau, teisingiau būtu šį produktą vadinti alyva su vaško priedais.
Pasiruošimas testui prasidėjo nuo produktų aprašymų ir naudojimo instrukcijų skaitymo. Šiame etape paaiškėjo, kokias pagalbines priemones reikia susipirkti – šlifavimo popierius, plieno vilna, švirkštai (dozavimui), mikro pluošto skudurėliai, voleliai, dažų vonelės, vaitspiritas. Testui pasirinkta mėgstama guobos mediena, kurios sausų lentų likučių turėjau pakankamai. Manau, guoba puikiai tinka šiam testui – ji ne tik gerai įgeria aliejų, bet ir yra ganėtinai išraiškingo rašto, dėl ko alyvos efektas kuo puikiausiai matomas vizualiai.
Susiklijavęs guobos skydus, juos susipjausčiau į apylygio dydžio stačiakampius stalviršiukus, kurių plotas gavosi apie 0,10 m².
Instrukcijų skaitymas parodė, kad gamintojų rekomendacijos yra ganėtinai skirtingos, tad geriau pakalbėkim apie kiekvieną testo dalyvį atskirai.
OSMO TopOil, 3028 (skaidri, satino-matinė) kieto vaško alyva
OSMO TopOil alyvą ir firminį volelį testui suteikė oficialus platintojas Lietuvoje – UAB „Osmo Lietuva“. Ši alyva man pažįstama geriausiai, kadangi pastoviai naudoju jau keletą metų tiek baldams, tiek savo mažesniems gaminiams, įskaitant ir serviravimo padėklus ar pjaustymo lenteles, kadangi ji sertifikuota sąlyčiui su maistu (EURO Norm 1186 part 5/14). Teko naudoti tiek bespalves, tiek ir tonuotas „Osmo TopOil“ alyvas. Ši vokiška alyva nepigi, ypač perkant Lietuvoje, bet darbas su ja man labai patinka – tiesiog lengva dirbti, puikiai dengiasi. Be to, gera žinoti, kad gali ir klientui pasakyti, kad tavo gaminys saugus naudoti vaikų žaislams ar sąlyčiui su maistu.
Gamintojo teigimu, ši kietojo vaško alyvos danga atspari vynui, alui, kolai, kavai, arbatai, vaisių sultims, pienui ir vandeniui.
Dėl padengimo rekomendacijų „Osmo“ nemaloniai nustebino, netgi šiek tiek supykdė – tokių neaiškumų neteko matyti su jokiu kitu bandytu produktu. Tiek ant pačios alyvos pakuotės, tiek oficialiame aprašyme oficialioje „Osmo“ gamintojo interneto svetainėje nurodyta, kad 1 litro šios alyvos pakanka vienu sluoksniu padengti 24 m² medienos (turima omenyje neapdorota šlifuota mediena). Nors matematiškai išvertus gausime, kad tai atitinka maždaug 41,66 ml/m² vienam sluoksniui, tačiau ten pat aprašyme nurodyta, kad pirmajam sluoksniui pakanka 25-35 ml. alyvos, vienam kvadratiniam metrui, o antrajam – vos 5-10 ml/m².
Kad būtų dar painiau, gamintojas pateikia ir nuorodą į išeigos skaičiuoklę, kurioje pateikiami dar kitokie skaičiai, kurie vėlgi skiriasi ir netgi labai žymiai. Čia nurodyta, kad šlifuotai, niekuo nedengtai medienos pirmajam sluoksniui reikalinga maždaug 50 ml alyvos, o antrajam – 40 ml. 1 m² plotui padengti, kas yra 90 ml/m² dviem sluoksniais.
Ką būtinai norisi paminėti – ne tik pats gamintojas nurodo skirtingą informaciją, tačiau ir „Osmo“ užsienio atstovų tinklalapiuose pateikiamos dar kitokios rekomendacijos. Pavyzdžiui, tokią pat išeigos skaičiuoklę savo internetinėje svetainėje turi ir jau minėti Lietuvos atstovai, tačiau net pasirinkus tuos pačius parametrus, vėlgi gauname kitokius skaičius: pasirodo, 1 m² plotui padengti dviem sluoksniais pakaks 70 ml (vietoj 90 ml, kaip nurodyta vokiškajame variante).
Kitas pastebėtas skirtumas – JAV atstovų tinklalapyje nurodyta, kad po padengimo reikia laukti maždaug 10-15 minučių iki pertekliaus nuvalymo, tačiau, pavyzdžiui, nei gamintojo vokiškoje svetainėje, nei Airijos, Jungtinės Karalystės ar Lietuvos atstovų tinklalapiuose tas neminima. Taipogi radau ir skirtingų nurodymų dėl padengimo sluoksnių skaičiaus bei džiūvimo laiko. Pavyzdžiui, oficialioje gamintojo svetainėje rekomenduojama pirmąjį sluoksnį dengti voleliu arba teptuku, antrąjį – specialiu alyvos aplikatoriumi arba skudurėliu be plaukelių, o štai JAV atstovai tinklalapyje nurodo, kad, dengiant voleliu arba teptuku, turi būti du sluoksniai, o štai jei visi sluoksniai dengiami skudurėliu, rekomenduojami 3 ar net 4 sluoksniai. Kadangi JAV netgi tos pačios spalvos bei blizumo „TopOil“ alyvos turi kitus kodus, darau prielaidą, kad jų sudėtis yra kitokia, tai galbūt ir padengimo rekomendacijos kitokios būtent dėl šios priežasties. Dėl šios priežasties į amerikietiškas apžvalgas ar eilinių vartotojų atsileipimus reikėtų ži
Skirtingą informaciją randu ir dėl reikalavimo šlifavimui. Vokiškoje svetainėje „Osmo“ nurodo baldų ir stalviršių šlifavimą P150-240, priklausomai nuo medienos rūšies, tačiau stalviršiams – ne daugiau kaip P150. Jungtinės karalystės atstovai savo tinklalapyje apie šlifavimą pateikia gerokai išsamesnę informaciją – virtuvės stalviršius, pagamintus iš ąžuolo ar buko, siūlo šlifuoti P120, o labai alyvą sugeriančią medieną, pavyzdžiui, pušį, nurodo šlifuoti ne daugiau kaip P150. Produkto informaciniame lape stalviršius nurodyta šlifuoti ne daugiau P150, neišskiriant jokios medžio rūšies. O štai JAV atstovai nurodo netgi visai kitokį reikalavimą šlifavimui: P220-P240, išvis neišskirdami stalviršių atskirai.
Kuo tikėti? Tai visgi kiek tos alyvos dėti, kad nebūtų per daug ar per mažai, jei net pats gamintojas nesugeba nurodyti? O po pirmojo padengimo alyvos perteklių nuvalyti iškart ar duoti įsigerti, kaip rekomenduoja amerikiečiai? Atrodo, galėjau pasiklausti Lietuvos atstovų, bet ką tai duotų? Dar vieną nuomonę? Jei testą daryčiau tik dėl savęs, elgčiausi vadovaudamasis nuojauta ir patirtim, bet kai testui nemokamai gauni produktą iš rėmėjo, o testas filmuojamas, viską norisi atlikti kuo korektiškiau. Dėl šios priežasties „Osmo Topoil“ alyvos testą netgi teko pakartoti, kad išbandyčiau du skirtingus dengimo variantus – pirmąkart alyvai įsigerti laiko daviau tik maždaug minutę iki pertekiaus nuvalymo, o antru bandymu – jau 10 minučių ilgiau. Kaip matysit vėliau, rezultas nepasikeitė arba pasikeitė labai nežymiai.
Gamintojas nurodo 8-10 valandų džiūvimo laiką, na, o kad paviršius subręstų ir pasiektų savo maksimalų kietumą bei atsparumą, prireiks 2-3 savaičių.
Osmo TopOil kaina:
Ši alyva Lietuvoje tikrai nepigi, ypač lyginant su jos kaina Vokietijoje, kur ji dvigubai pigesnė. Standartinė 1 litro kaina Lietuvoje: 81,66 Eur (perkant pusės litro talpomis). Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus šiek tiek virš 7 Eur/m², jei šią alyvą pirksite Lietuvoje mokėdami pilną kainą. Jei norėtumėte sutaupyti, bet nenorite siųstis iš Vokietijos, kelis kartus per metus pasitaiko 20-25% dydžio nuolaidų ir Lietuvoje. Beto, norint sutaupyti, galima pirkti didesnėmis talpomis.
OSMO Original, 3032 (skaidri, satino-matinė) kieto vaško alyva
Dar vienas „Osmo“ kompanijos produktas, tik šį testavimui įsigijau pats Vokietijoje. Šios alyvos taipogi teko nemažai sunaudoti ir praeityje, visų pirma kaip šiek tiek pigesnę alternatyvą „Osmo TopOil“ tiems atvejams, kai nebūtinas kontaktas su maistu. Visgi darbas su ja man pasirodė mažiau malonus, nei su pastarąja – toks jausmas, kad džiūva greičiau, nei „TopOil“, todėl tenka šiek tiek greičiau suktis, kad nespėtų pasidaryti lipni. Reikia paminėti, kad pradiniame testo etape, t.y. nedidelio lygaus medienos ploto padengimo metu nespėjau pajusti kažkokių esminių skirtumų tarp šių dviejų „Osmo“ produktų, kalbant apie patį alyvavimo procesą.
Šią alyvą gamintojas pozicionuoja visų pirma kaip alyvą grindims, bet taip pat tinkamą baldams bei vaikų žaislams. Pagrindinis skirtumas nuo „TopOil“ – nėra sertifikuota sąlyčiui su maistu taigi pjaustymo lentelėms jos naudoti nereikėtų.
Vokiškoje gamintojo svetainėje Osmo nurodo rekomendaciją galutiniam šlifavimui prieš dengimą – P120-150 grindims, o baldams – P180-240. Svetainėje nurodoma tokia pat išeiga kaip ir „Osmo TopOil“ – litro turėtų pakakti padengti 24 m² šlifuotos medienos plotą vienu sluoksniu. Ten pat patikslinama, kad tiek pirmajam, tiek antrajam sluoksniui reikės maždaug 35-45 ml/m². Vėlgi skaičiuoklėje pateikiami šiek tiek kitokie skaičiai, bet jie bent jau taip labai nesiskiria – skaičiuoklė rekomenduoja 50 ml. pirmajam sluoksniui ir 40 ml. antrajam.
Beje, kaip pastebėjau, kai kuriose kitose rinkose ši alyva platinama kitu pavadinimu – „Osmo Polyx®-Oil“. Pavyzdžiui, Jungtinėje karalystėje sutampa ir produkto kodai – analogiška alyva būtų „Osmo Polyx®-Oil“ 3032 (Clear, satin). Tačiau panašu, kad JAV rinkai patiekiamas jau kitoks produktas, nors pavadinimas tas pats – JAV atstovų tinklalapyje nurodyta, kad alyva pagaminta Vokietijoje, bet turi pagerintą, specialiai Šiaurės Amerikos rinkai sukurtą sudėtį (new advanced North American formulation of Polyx®-Oil). Ko gero, dėl šios priežasties jau ir produktų kodai kitokie bei padengimo rekomendacijos skiriasi.
Beje, tik vokiškoje svetainėje radau paminėtą neprivalomą tarpinį šlifavimą išdžiūvus pirmajam sluoksniui su P400 grubumo šlifavimo popieriumi.
Gamintojas nurodo 8-10 valandų džiuvimo laiką, na, o kad paviršius subręstų ir pasiektų savo maksimalų kietumą bei atsparumą, prireiks 2-3 savaičių.
Osmo Original alyvos kaina:
Kaip ir „Osmo TopOil“, ši alyva Lietuvoje tikrai nepigi, ypač lyginant su jos kaina Vokietijoje, kur ji dvigubai pigesnė. Standartinė 1 litro kaina Lietuvoje: 78,49 Eur, perkant 0,75 litrų talpos skardinėmis (litrinių nebūna). Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus apie 7 Eur/m², jei šią alyvą pirksite Lietuvoje, mokėdami pilną kainą. Jei norėtumėte sutaupyti, bet nenorite siųstis iš Vokietijos, kelis kartus per metus pasitaiko 20-25% dydžio nuolaidų ir Lietuvoje. Norint sutaupyti, galima pirkti didesnėmis talpomis.
Remmers HWS-112 kieto vaško alyva
Ši alyva man taip pat pažįstama iš anksčiau – teko naudoti tiek stalviršiams, tiek smulkesniems gaminiams. Iš dar iki šio testavimo pastebėtų minusų paminėsiu, kas nepatiko – ploniau užtepus, dar dengimo metu ima džiūti, paviršius pasidaro lipnus, todėl tenka dirbti greitai, kad guminės pirštinės nekibtų prie gaminio. Dengiant stalviršius ar kitus didesnius plotus tas mažiau aktualu, tačiau šis nepatogumas pasijautė alyvuojant smulkesnius gaminius, prie kurių daugiau krapštymosi. Testo pirmojo etapo metu taipogi nespėjau pajusti jokio nepatogumo dengiant nedidelį plotą trumpaplaukiu voleliu.
Tiek lietuviškoje, tiek oficialioje gamintojo svetainėje pateikiama informacija sutampa – „Remmers“ rekomenduoja du padengimo sluoksnius. Jei dengiama voleliu, nurodytas džiūvimo laikas – 24 val. Antrasis sluoksnis dengiamas išdžiūvus pirmajam sluoksniui ir atlikus tarpinį šlifavimą (P240–320). Jei įdomu, išsamią techninę informaciją lietuvių kalba rasite čia.
Iš pliusų galima paminėti, kad šia alyva dengti paviršiai yra atsparūs slydimui (R10 reitingas) bei taipogi alyva sertifikuota pagal DIN EN 71-3 standartą, taigi saugi naudoti net vaikų žaislams. Angliškoje techninių duomenų lapo sertifikavimo grafoje taipogi paminėta, kad alyva sertifikuota kaip saugi sąlyčiui su maistu (angl., food contact), bet ko gero tai nereiškia, kad ją būtų saugu naudoti pjaustymo lentelėms.
Kas mane nemaloniai nustebino, tai nurodyta itin maža išeiga – pasak gamintojo, dviems sluoksniams bus reikalinga 130 ml/m² (70 ml. pirmajam sluoksniui ir 60 ml. antrajam), taigi vienu litru dviem sluoksniais padengsite tik maždaug 7,69 m² plotą. Prisipažinsiu, kad tiek daug šios alyvos nesunaudoju.
Remmers HWS-112 alyvos kaina:
Už litrą šios alyvos Lietuvoje mokėjau 23 eurus. Net ir atsižvelgiant į nurodytą nedidelę išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus tik 3 Eur/m². Norint sutaupyti, galima pirkti didesnėmis talpomis.
FIDDES Hard Wax Oil, Natural – kieto vaško alyva
Šią Jungtinėje Karalystėje gaminamą alyvą testui suteikė „Fiddes“ atstovai Lietuvoje UAB „Navako”, taipogi atstovaujantys ir daugeliui medžio brolių visame pasaulyje žinomus „Titebond“ klijus. Fiddes alyva pasižymi itin trumpu džiūvimo laiku – antrąjį sluoksnį galima dengti jau po 4-6 valandų. Žinoma, tai puiku, bet tuo pačiu ir šiek tiek neramino, ar džiūvimas nebus toks greitas, kad jau dengimo metu paviršius pasidarys lipnus. Na, bet apie tai vėliau.
Gamintojas deklaruoja, kad ši alyva yra atspari skysčiams, trinčiai bei yra sertifikuota, kaip saugi vaikų žaislams. Minima, kad išdžiūvusi danga yra saugi ir sąlyčiui su maistu (food safe), nors konkretus standartas nenurodytas. Dar vienas iš privalumų – išskirtinis atsparumas slydimui – alyva turi itin aukštą R11 reitingą, kas aktualu, jei ją naudosite laiptų pakopų padengimui.
Reikia paminėti, kad testui pateikta alyva yra šiek tiek balinta, gamintojo įvardinta kaip „Natural“, t.y. negeltoninanti medienos. Teste tai gana akivaizdžiai matėsi, vertinant alyvuoto paviršiaus atspalvį. Beje, analogiškus produktus rasite ir „Osmo“, ir „Saicos“, ir „Sherwin-Williams“ produktų linijoje.
Gamintojas oficialioje interneto svetainėje nurodo paprastas dengimo instrukcijas – mediena šlifuojama P150 grubumo šlifavimo popieriumi bei dengiama alyva dviem sluoksniais su 4-6 val. pertrauka tarp jų. Pasak gamintojo, šia alyva dengtas paviršius pilnai subręsta per 7 dienas.
Gamintojas oficialioje interneto svetainėje nurodo, kad priklausomai nuo medienos, litro alyvos turėtų pakakti padengti 20-24 m² plotą vienu sluoksniu, kas būtų apie 40-50 ml/m² vienam sluoksniui. Nežinau kuo remiantis, bet kaip ir „Osmo“ Lietuvos atstovai, taip pat ir „Fiddes“ Lietuvos atstovai savo svetainėje nurodo gerokai didesnę išeigą. Ko gero, tai padeda pardavimams…
Fiddes Hard Wax alyvos kaina:
Ši alyva Lietuvoje taipogi tikrai nepigi, standartinė 1 litro kaina Lietuvoje: 59,78 Eur, perkant litrinę talpą. Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus ~5-6 Eur/m². Norint sutaupyti, galima pirkti didesnėmis talpomis.
Sherwin-Williams Natura GX1225-0005 kieto vaško alyva
„Sherwin-Williams“ alyva šiek tiek iškrenta iš konteksto, kadangi ji skirta profesionaliam naudojimui ir ja prekiaujama tik specializuotose dažų parduotuvėse. Pats pirkau Klaipėdoje UAB „Arvielė“, tačiau tikrai rasite ir kituose didžiuosiuose miestuose (tieisog kreipkitės į UAB „Sherwin-Williams Baltic“, kad pasufleruotų artimiausią tiekėją). Praeityje pagal konkretų kliento prašymą šio gamintojo alyvą teko naudoti vienam baldui padengti. Prisimindamas malonią patirtį, nusprendžiau į testą įtraukti ir šio gamintojo produktą, tuo labiau, kad kaina išties konkurencinga.
„Sherwin-Williams“ yra milžiniškas amerikiečių koncernas, turintis gamyklų visame pasaulyje, įskaitant Švediją, kur ir pagamintas šis produktas. Alyva taip pat šiek tiek balinta – remiantis interneto platybėse rasta informacija, „0005“ kodas pavadinime reiškia, kad įmaišyta 5% baltos spalvos dažiklio.
Kadangi, kaip minėjau, šios alyvos nei internetu, nei eiliniame prekybos centre neįsigysite, todėl ir informacijos apie ją internete labai nedaug. Konkrečių skaičių neradau netgi gamintojo internetinėje svetainėje, taigi teko į švedus kreiptis el. paštu, kad atsiųstų produkto techninį lapą (TDS). Visgi iš jo daug informacijos irgi negavau – nurodyta 20-40 g išeiga 1 m², tik liko neišku, ar ji nurodyta vienam, ar dviem sluoksniams. Na, skaičiuokim, kad dviem sluoksniais. Beje, išeiga, perskaičiuota mililitrais turėtų būti labai panaši. Taip pat nurodytas džiūvimo laikas – 4-12 val. bei pilnas dangos brendimo laikas – 3 paros.
Šios alyvos pagrindą sudaro mineralinė/sintetinė alyva, taigi tai mažiausiai natūralus produktas, dalyvavęs teste. Dėl šios priežasties jo nereikėtų naudoti vaikų žaislams ar sąlytį su maistu turėsiantiems gaminiams. Su saugumo duomenų lapu (SDS) galite susipažinti čia.
Raštu į švedus kreipiausi dar kartą dėl naudojimo instrukcijų, tačiau, deja, atsakymo šįkart nebesulaukiau. Atsižvelgiant į tai, šlifavimo grubumą pasirinkau P150 (kaip ir daugeliui kitų teste dalyvavusių produktų) bei alyvavau 2 sluoksniais su 12 val. džiūvimo pertrauka tarp jų.
Sherwin-Williams Natura GX1225 alyvos kaina:
Lyginant su aukščiau paminėtomis, ši alyva Lietuvoje visai pigi – už 1 litrą sumokėjau lygiai 20 Eurų. Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, netgi skaičiuojant su pačia blogiausia išeiga, padengimo dviem sluoksniais kaina bus tik 1,60 Eur/m².
SAICOS Premium, 3305 – kieto vaško alyva
Tai dar viena vokiška alyva, kurios iki šiol nebuvo tekę naudoti. Kaip ir „Fiddes“, „SAICOS Premium“ išsiskiria itin trumpu džiūvimo laiku – vos 3-5 val., bet ir su šia nepajaučiau jokio nepatogumo dengiant trumpaplaukiu voleliu nedidelį lygų plotą.
Iš kitų pliusų galima paminėti, kad alyva taip pat sertifikuota pagal DIN EN 71-3 standartą, taigi saugi naudoti net vaikų žaislams.
Gamintojas savo internetinėje svetainėje publikuoja gana išsamų techninių duomenų lapą, kuriame nurodyta, kad neapdorotai medienai reikalingi du alyvos sluoksniai, o galutinis medienos šlifavimas turėtų būti P120-1P50. Nurodyta 1 litro išeiga – maždaug 14 m², dengiant dviem sluoksniais. Pasak gamintojo, šia alyva dengtas paviršius pilnai subręsta per 4-5 dienas.
„Saicos“ nemini, kad būtų reikalinga nuvalyti alyvos perteklių, o ir tinklalapyje pateikiamoje vaizdinėje demonstracijoje matome, kad to nedaro, taigi dengiama turi būti plonai ir tolygiai.
Reikia paminėti, kad nors techninių duomenų lape minima, kad ši alyva tinkama naudojimui virtuvėje, visgi konkrečiai neįvardijama, kad ji yra sertifikuota tokiai paskirčiai.
Saicos Premium alyvos kaina:
Nors ir ne pramoninė, bet Lietuvoje šia alyva prekiaujama tik per jo atstovą – UAB „Medžios stilius“. Gal yra ir daugiau platintojų, bet paieška internete naudos nedavė, internetu jos įsigyti nepavyko. Standartinė 1 litro kaina Lietuvoje: 75 Eur, perkant 0,75 litro (litrinių nebūna) skardinėmis, kai tuo tarpu jos kaina Vokietijoje beveik dvigubai mažesnė. Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus apie 5,40 Eur/m². Norint sutaupyti, galima pirkti didesnėmis talpomis.
Level+ 33 natūralus dvigubo virimo sėmenų aliejus
Dar vienas vokiškas gaminys. Gamintojo teigimu, tai aplinkai nekenksmingas produktas be tirpiklių, sudarytas iš gryno linų sėmenų aliejaus, į kurį aukštesnėje temperatūroje įmaišyta džiovinimo medžiagos (sikatyvo). Internetinėse bendruomenėse linų sėmenų aliejų labai dažnai rekomenduoja maisto pjaustymo ar serviravimo lentelių impregnavimui. Kai kurie meistrai į šį aliejų papildomai įmaišo bičių vaško, na, bet šiame teste jis išbandytas toks, koks yra – tiesiai iš pakuotės.
Oficialioje gamintojo svetainėje nurodyta, kad, atsižvelgiant į medienos rūšį, aliejų reikia tepti tol, kol jis nebeįsigers, kartu žiūrint, kad jo nesusidarytų per daug. Taipogi akcentuota, kad aliejaus perteklių reikia nedelsiant nusausinti šluostant, kad nesusidarytų blizgi plėvelė. Tokiu būdu sukuriama pusiau matinė danga. Nors gamintojas nurodo, kad pakanka vieno sluoksnio, bet aš visgi tepiau ir dar vieną papildomą ploną sluoksnį, peržiūrėjęs kitų gamintojų linų sėmėnų naudojimo instrukcijas. Turėtumėte sutikti, kad jei tai yra natūralus aliejus be jokių cheminių priedų, tai ir jo naudojimas neturėtų skirtis priklausomai nuo gamintojo.
Nurodyta aliejaus išeiga 60-100 ml./m², t.y. vienu litru padengsite 10-16,7 m² plotą, dengdami vienu sluoksniu.
Nurodytas džiūvimo laikas: 24-48 val.
Kadangi rekomendacijų šlifavimui gamintojas internetinėje svetainėje nepateikta, o į siųstą el. laišką atsakymo taipogi negavau, šlifavimo grubumą testui pasirinkau P150 (kaip ir daugeliui kitų teste dalyvavusių produktų).
Level+33 sėmenų aliejaus kaina:
Tai pigiausias teste dalyvaujantis produktas, kurio litro kaina Lietuvoje – vos 10,99 €. Pigiausias, atsižvelgiant ne tik į tūrį, bet ir į nurodytą išeigą, jei patikėsite gamintoju ir dengsite tik vienu sliuoksniu. Padengimo vienu sluoksniu kaina bus vos apie 0,66-1,10 €/m², bet jei visgi nuspręsite dengti dviem, tuomet kaina, žinoma, padidės bent pusantro karto. Norint sutaupyti dar labiau, galima pirkti didesnėmis talpomis.
Borma Wachs Tung Oil – natūralus tungų aliejus
Įdomiausias, labiausiai iš visų testo dalyvių išsiskiriantis produktas. Įdomus tuo, kad su juo niekaip nepaskubėsite – gaminiui padengti rekomenduojami bent 4 sluoksniai. Gaminio techninės informacijos lape minima, kad aliejaus sukuriama danga yra atspari vandeniui, karščiui ir alkoholiui, bei atskirai paminėta, kad ji kietesnė ir atsparesnė vandeniui, lyginant su sėmenų aliejumi.
Šis aliejus – tai tungų riešutų branduolių ekstraktas, taigi visiškai natūralus produktas be jokių priedų. Dėl šios priežasties grynas tungų aliejus tinkamas ne tik vaikų žaislams, bet ir pjaustymo ar serviravimo lentelėms impregnuoti.
Visgi žodį „grynas“ paminėjau ne šiaip sau – kadangi impregnuojant reikalingi net 4 sluoksniai, aliejus pirmiesiems dviems sluoksniams skiedžiamas vaitspiritu 50/50 santykiu, trečiajam sluoksniui skiedžiamas mažiau (dvi dalys aliejaus ir viena dalis vaitspirito) ir tik ketvirtajam sluoksniui naudojamas neskiestas. Beje, nors gamintojo internetinėje svetainėje produkto aprašyme minimas skiedimui naudojamas vaitspiritas, techniniame lape vietoj jo nurodytas kitoks, to paties gamintojo skiediklis Solvoil 04. Taigi, nors pats tungų aliejus yra natūralus produktas, akivaizdu, kad naudojant cheminius skiediklius, jis tą natūralumą praranda, taigi nei vaikų žaislams, nei pjaustymo lentelėms tokio mišinio naudoti nevertėtų. Išeitis – naudojant aliejaus neskiesti visai arba skiedimui naudoti netoksišką skiediklį, pavyzdžiui, D-Limonene arba dar grynesnį „orange terpenes“, kurie gaminami iš apelsinų žievelių ir dažnai parduodami kaip ekologiški valikliai ar net maisto ir parfumerijos pramonėje. Teoriškai antrasis būdas būtų geresnis, nes leistų aliejui giliau įsiskverbti į medieną, bei taip pat gaminiui suteiktų malonų citrusų kvapą. Šis natūralus skiediklis labai populiarus JAV, tačiau panašu, kad yra ir pas mus Europoje, tik kainuoja gerokai brangiau, nei vaitspiritas ar terpentinas, kuris taip pat gali būti naudojamas tungų aliejaus skiedimui.
Visi 4 sluokniai dengiami gausiai, o perteklius nuvalomas tik po 30 minučių. Kiekvienas kitas sluoksnis dengiamas praėjus 24 valandoms, prieš tai paviršių švelniai pašlifavus 0000 markės plieno vilna. Praėjus 24 val. po paskutiniojo sluoksnio padengimo, dar kartą nuvalomas paviršiuje išsiskyręs aliejaus perteklius, kad būtų geresnis džiūvimas. Tungų aliejaus danga džiūva ir bręsta taipogi oksidacijos būdu, taigi jai irgi būtinas deguonis. Nors tungų aliejumi dengtas paviršius bus nelipnus ir atrodys sausas po poros parų, pilnas subrendimas pasiekiamas tik per 30-40 dienų.
Beje, kadangi pykau ant „Osmo“ alyvos gamintojo dėl skelbiamos prieštaraujančios informacijos, būtų sąžininga pykti ir ant „Borma Wachs“. Nors šio produkto aprašyme ir produkto techninės informacijos lape aiškiai įvardijama, kad reikalingi bent 4 padengimo sluoksniai, ten pat jie pateikia nuorodą į išeigos skaičiuoklę, kurioje nurodyta, kad naujai, prieš tai nedengtai šlifuotai medienai reikės tik 2 sluoksnių aliejaus po 40 ml./1 m², visiškai neminint jokio skiedimo. Visgi manau, kad teisinga informacija yra ne skaičiuoklėje, o produkto aprašyme, kadangi jis atitinka ir kitų tungų aliejaus gamintojų rekomendacijas.
Borma Wachs tungų aliejaus kaina:
Nors aliejaus litro kaina nėra išskirtinai didelė (Lietuvoje mokėjau apie 28 Eur), visgi tas faktas, kad reikalingi bent 4 sluoksniai, padaro jį vienu brangiausių produktų šiame teste. Gamintojas nurodo, kad vieno litro aliejaus pakaks padengti 18-22 m² plotą vienu sluoksniu, priklausomai nuo dengimo būdo ir medienos įgeriamumo laipsnio, kas būtų apie 45-55 ml/m². Taigi dengiant keturiais sluoksniais, 1 litro pakaks tik 4,5-5,5 m² medienos ploto, kas kainuos 5-6 Eur/m². Taip pat šiek tiek papildomai kainuos ir vaitspiritas, o jei vietoj jo naudosite aukščiau paminėtą netoksišką tirpiklį, kaina išaugs ženkliai.
Belinka Oil Interier – alyva su vaškais
Slovėnijoje gaminama alyva, kuri iš kitų išsiskyrė rekomendacijomis šlifavimui. Nors dauguma gamintojų nurodo medienos gaminius šlifuoti ne didesniu, nei P150 grubumu, „Belinka“ kietmedžio medienos, pavyzdžiui, ąžuolo ir tikmedžio, šlifavimui rekomenduoja naudoti P220 grubumo švitrinį popierių; buko – P280-320, o štai minkštesnės medienos, pavyzdžiui, tuopos ir eglės šlifavimui – P180. Kadangi guoba nepaminėta, testui pasirinkau P240 šlifavimo grubumą kaip tarpinį variantą tarp ąžuolo ir buko.
Kas dar nustebino, tai, kad nors rekomenduojamas gana smulkus šlifavimas, nurodyta nedidelė produkto išeiga: prireiks ~50-80 ml/m² vienam sluoksniui, taigi dviem sluoksniais vienu litru padengsite tik 6,25-10 m² plotą. Tokie skaičiai kalba, kad ši alyva turėtų labai gerai gertis į medieną.
Gaminio techninės informacijos lape minima, kad alyva yra sertifikuota naudojimui vaikų žaislams, tačiau neužsiminta apie sąlyti su maistu. Visgi sveikas protas sako, kad jei paviršius saugus vaikų žaislams, kuriuos vaikas ir į burną kiša, tai jis saugus ir naudojimui virtuvėje. Visgi „Belinka“ savo asortimente turi ir kitą alyvą, skirtą naudojimui gaminiams, kurie turės kontaktą su maistu (Belinka Oil Food Contact).
Belinka Oil Interier alyvos kaina:
Už puslitrį šios alyvos sumokėjau 16 eurų, taigi litro kaina būtų 32 Eur. Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus apytiksliai 3,20-5,10 Eur/m² (priklausomai nuo medienos).
Parkside Furniture wax, Clear – kieto vaško alyva
Vos už 3,99 Eur „Lidl“ parduotuvėje nugriebta 400 ml skardinė baldinės alyvos atrodė kaip geras variantas, todėl buvo labai smalsu išbandyti, kaip jai seksis šiame teste. Kainą vertinant vien pagal tūrį, būtų labai pigus produktas, visgi ant pakuotės nurodyta išeiga yra labai nedidelė: 71 ml/m² vienam sluoksniui, taigi dviem sluoksniais vienu litru padengsite tik ~7 m² plotą.
Ant pakuotės nuorodytos dengimo instrukcijos nurodo medieną šlifuoti P180 grubumu ir produktą dengti dviem sluoksniais (jei reikia) su ne didesne, nei 2 val pertrauka tarp sluoksnių. Nei apie tinkamumą vaikų žaislams, nei apie sąlytį su maistu neužsimenama, nenurodyti ir jokie sertifikavimai.
Nors produktas įvardintas kaip baldinis vaškas bei paminėta, kad sudėtyje yra natūralaus bičių vaško, visgi konsistencija yra pakankamai skysta, kad būtų galima vadinti alyva su vaško priedais – kaip matysite testo video, skystumas toks, kad galima dozuoti standartiniu medicininiu švirkštu.
Parkside Furniture Wax kaina:
Produktas parduodamas tik 400 ml skardinėmis, todėl perskaičiavus gausime, kad litras šios alyvos kainuoja apie 9,98 Eur. Atsižvelgiant į nurodytą išeigą, padengimo dviem sluoksniais kaina bus apytiksliai 1,40 Eur/m².
Testavimo eiga
Visų alyvų ir aliejų testavimui mediena paruošta vienodai – suklijuoti guobos medienos skydai nušlifuoti reikiamu grubumu, o šlifavimo dulkės pašalintos drėgnu skudurėliu. Tokiu būdu atveriant medienos poras, kad geriau priimtų aliejų/alyvą. Angliškai šis procesas vadinamas „watter popping“, tačiau atitikmens lietuvių kalba ko gero dar nėra. Tiesa, šis veiksmas šiek tiek pašiaušia medienos paviršių, todėl jam išdžiūvus dažniausiai tenka vėl šiek tiek pašlifuoti ir drėgnai nuvalyti dar bent kartą.
Tuomet atliktas alyvavimas/aliejavimas. Kai kurie produktai leido šį procesą pabaigti netgi tą pačią dieną (Pvz., „Osmo“, „Fiddes“ ir „Saicos“ alyvos), o su kai kuriais teko užtrukti ilgiau. Ypač ilgas procesas su tungų aliejumi – net 5 dienos…
Medieną padengus alyva ar aliejumi, kritiškai svarbu užtikrinti gerą vėdinimą, kadangi alyvos/aliejaus dangos kietėja polimeruodamosis, tai yra sąveikaudamos su deguonimi. Todėl testavimo metu alyvavimą atlikau lauke, medienos ruošinius palikdamas džiūti pavėsyje iki pat vėlyvo vakaro. Vėliau ruošiniai sunešti į gyvenamąją patalpą ir palikti džiūvimui-brendimui 4 savaičių laikotarpiui, kurio metu taip pat užtikrintas priverstinis vėdinimas.
Praėjus 4 savaitėms, pasiruoštos testavimo priemonės:
- šaldiklyje užšaldytos stiklinės ir ledukai
- užvirintas vanduo vanduo
- atkimštas 14% stiprumo raudonas sausas vynas
- iš žmonos nukniaukta jos kokteiliams naudojama 38% stiprumo vanilinė degtinė
- paruošta stipri kava su šiek tiek cukraus
Kiekviena alyvuota/aliejuota lenta padalinta į 4 dalis:
- viršutinė kairioji – degtinei
- viršutinė dešinioji – vynui
- apatinė kairioji – šaltai stilinei ir vandeniui
- apatinė dešinioji – karštai stiklinei ir kavai
Pripažįstu, kad būtų buvų kur kas teisingiau lentą dalinti į 6 dalis, bet, kaip vėliau parodė testo rezultatai, pakako ir tų 4.
Na, ir štai 10 medinių stalviršiukų, padengtų skirtingomis alyvomis ir praėjo vienodą kankinimą karščiu, šalčiu ir alkoholiniais skysčiais:
- ant lentos pastatyta iš šaldymo kameros ištraukta stiklinė, į ją įdėta ledukų šalčiui palaikyti;
- šalia šaltosios stillinės padėtas ledukas, kuris, savaime, suprantama pavirto vandeniu;
- ant lentos pastatyta šilta stiklinė ir į ją įpilta ką tik užvirinto vandens;
- šalia karštosios stiklinės švirkštu išpiltas šlakelis kavos;
- viršutinėse dalyse švirkštu išpilta šiek tiek degtinės ir raudonojo vyno.
Po keliolikos minučių stiklinės nukeltos, o visi stalviršiukai palikti džiūvimui dar 12 valandų maždaug +25°C temperatūroje. Valymas atliktas po 12 valandų, kuomet visi skysčiai jau buvo išgaravę. Valyta drėgnu būdu, panaudojant skudurėlius, suvilgytus šiltu vandeniu ir šiek tiek paprasčiausio skysto muilo, skirto rankoms plauti.
Papildomas dengimo testas „3+3“
Alyvos papildomai ištestuotos realiomis sąlygomis, dengiant skudurėliu nedidelius medinius gaminius – stovelius planšetiniam kompiuteriui. 3 minutes truko pats dengimas alyva (jos paskirstymas ir „įmasažavimas“ į paviršių) bei dar po 3 minučių džiūvimo buvo nuvalomas perteklius. Vertinta, ar per kažkurį iš 3 minučių laikotarpių alyva nepasidarė lipni.
10 medienos aliejų ir alyvų testo rezultatai
Jei kažkas nepatingėjot perskaityti visos šitos litanijos, manau, susidarėt įspūdį, kad teste dalyvavusios alyvos ir aliejai buvo ganėtinai skirtingi. Skirtingi ir rezultatai. Kaip paaiškėjo, didžiausias iššūkis buvo raudonojo vyno dėmės, su kuriomis nesusitvarkė pusė testo dalyvių. Tačiau turbūt buvau per griežtas, juk realiame gyvenime ant stalo papiltą vyną laikyti net 12 valandų nedažnai pasitaiko… Taipogi likau nustebintas to, kad net 9 iš 10 produktų išlaikė karšto puodelio testą, nors, pavyzdžiui, facebooko Woodworkeriai grupėje ne kartą teko matyti, kad žmonės skųsdavosi šia bėda ir, kas keisčiausia, skųsdavosi tie, kurie naudojo kai kurias iš čia testuotų alyvų. Man visgi nepavyko atkartoti jų nesėkmių, nors mano teste karšto vandens stiklinė turėjo būti išties karšta – į ją piltas prieš keliasdešimt sekundžių viręs vanduo.
Kaip ten bebūtų, testas man asmeniškai davė naudos – atsirinkau vieną aliejų ir dvi alyvas, kuriuos ketinu naudoti ateityje.
Na, o dabar pasižiūrėkim, kaip sekėsi testuojamiems produktams, aptarkim jų trūkumus bei privalumus.
OSMO TopOil (3028) alyvos testo rezultatai
Vienintelis dalykas, su kuriuo nesusitvarkė ši alyva buvo raudonasis vynas – nuvalius 12 valandų senumo vyno balutę, liko nežymios gelvai ornžinės dėmės. Sakyčiau, trūkumas nedidelis, nes dėmės tikrai neryškios, matomos tik specialiai jų ieškant ir žiūrint tam tikru kampu. Žinoma, jų matomumas priklausytų nuo medienos. Visgi šis faktas mane nustebino, tuo labiau, kad ši alyva yra pati brangiausia tarp visų testo dalyvių (skaičiuojant lietuviška kaina). Nustebino todėl, kad šią alyvą ilgą laiką naudoju ir buvau ja labai patenkintas.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Likusios vyno dėmės nustebino tiek, kad padariau išimtį ir visą testą atlikau pakartotinai, tik šįkart, prieš nuvalydamas perteklių po pirmojo sluoksnio padengimo, daviau alyvai maždaug 10 minučių įsigerti. Visgi rezultatai beveik nepasikeitė – vyno dėmių pėdsakai vis tiek liko, nors truputį sunkiau pastebimi:
Osmo TopOil alyvos privalumai
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nebūtina skubėt alyvuojant – nelipni dengimo metu;
- neliko nei karšto, nei šalto puodelio, nei vandens ar degtinės žymių;
- sertifikuota naudojimui vaikų žaislams ir sąlyčiui su maistu (tinka ne tik stalviršiams ar serviravimo padėklams, bet ir pjaustymo lentelėms);
- gana greit džiūva (8-10 val.);
- galima rinktis iš kelių bligumo variantų bei kelių atspalvių, įskaitant balinančius;
Osmo TopOil alyvos trūkumai
- labai aukšta kaina, perkant Lietuvoje – apie 7 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais (perkant 500ml talpomis);
- gali likti nežymių raudonojo vyno dėmių, jei ilgai delsite nuvalyti išpiltą vyną;
- paviršius pilnai subręsta, t.y. pasiekia savo kietumo ir atsparumo maksimumą tik po 3-4 sav;
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas pirmajam sluoksniui – volelis. Padengę pirmąjį alyvos sluoksnį, duokite 10-15 min. laiko jai įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies.
OSMO Original (3032) alyvos testo rezultatai
Raudonas vynas buvo taip pat vienintelis dalykas, sukėlęs šiai alyvai problemų, o po nuvalymo likusios jo žymės buvo netgi dar mažiau pastebimos, nei „Osmo TopOil“ atveju. Manau, dauguma net ir nepastebėtų. Užfiksuoti nuotraukose buvo taip pat nemažas iššūkis, bet akylesnė akis turėtų pastebėti lentos viršutiniajame dešiniajame krašte:
Osmo Original alyvos privalumai
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nelipni dengimo metu;
- neliko nei vandens, nei degtinės, nei karšto ir šalto puodelio žymių;
- sertifikuota naudojimui vaikų žaislams;
- gana greit džiūva (8-10 val.)
- galima rinktis iš kelių blizgumo variantų ir atspalvių, įskaitant kelis balinančius;
Osmo Original alyvos trūkumai
- labai aukšta kaina, perkant Lietuvoje – beveik 7 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais (perkant 750ml talpomis);
- gali likti nežymių raudonojo vyno dėmių, jei ilgai delsite nuvalyti išpiltą vyną;
- paviršius pilnai subręsta, t.y. pasiekia savo kietumo ir atsparumo maksimumą tik po 3-4 sav;
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas pirmajam sluoksniui – volelis. Padengę pirmąjį alyvos sluoksnį, duokite 10-15 min. laiko jai įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Prieš antrojo sluoksnio dengimą, švelniai sušiauškite paviršių #0000 markės plieno vilna arba P400 grubumo šlifavimo popieriumi. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies.
Remmers HWS-112 alyvos testo rezultatai
Alyva puikiai susitvarkė su atsparumo dėmėms testu – po dėmių valymo nepavyko įžiūrėti jokių dėmių ar dangos pažeidimų pėdsakų, nei natūraliame, nei dirbtiniame apšvietime. Visgi šiai alyvai sunkiau sekėsi „3+3“ teste – praėjus 3 minutėms po padengimo, valant alyvos perteklių jau šiek tiek jautėsi lipnumas.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Remmers HWS-112 alyvos privalumai
- neliko nei vandens, nei vyno, nei degtinės, nei karšto ir šalto puodelio žymių;
- sertifikuota kaip saugi sąlyčiui su maistu ir naudojimui vaikų žaislams;
- atspari slydimui (R10 reitingas), todėl gerai tinka laiptų pakopų padengimui;
- ganėtinai nebrangi – išleisite apie 3 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais (perkant 1000ml talpomis).
Remmers HWS-112 alyvos trūkumai
- gali pasidaryti lipni dar dengimo metu, todėl sudėtingiau išvengti pirštų (pirštinių) atspaudų – tai aktualu alyvuojant didesnius ar sudėtingesnių formų gaminius;
- siūlomas tik vienas spalvinis variantas.
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas pirmajam sluoksniui – volelis. Dirbkite greitai. Padengę pirmąjį alyvos sluoksnį, duokite porą minučių laiko jai įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Jeigu valant perteklių paviršius pasidarė lipnus, padės skudurėlio sušlapinimas ta pačia šviežia alyva – ji suveiks kaip tirpiklis. Prieš antrojo sluoksnio dengimą, švelniai sušiauškite paviršių #0000 markės plieno vilna arba P320 grubumo šlifavimo popieriumi. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies.
FIDDES Hard Wax Oil alyvos testo rezultatai
Alyva puikiai susitvarkė su atsparumo dėmėms testu – po dėmių valymo nepavyko įžiūrėti jokių dėmių ar dangos pažeidimų pėdsakų, nei natūraliame, nei dirbtiniame apšvietime. Alyvai puikiai sekėsi ir „3+3“ teste – nors tai viena greičiausiai džiūstančių alyvų, praėjus 3 minutėms po padengimo, valant alyvos perteklių visiškai nesijautė lipnumo.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Fiddes Hard Wax alyvos privalumai
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nelipni dengimo metu;
- neliko nei vandens, nei vyno, nei degtinės, nei karšto ir šalto puodelio žymių;
- sertifikuota kaip saugi vaikų žaislams;
- dangai išdžiūvus, saugi sąlyčiui su maistu;
- ypač atspari slydimui (išskirtinai aukštas R11 reitingas), todėl gerai tinka laiptų pakopų padengimui be jokių papildomų priedų;
- labai greitai džiūva – antrąjį sluoksnį galima dengti jau po 4-6 val., o pilnai subręsta, t.y. maksimalų tvirtumą danga pasiekia jau per vieną savaitę;
- galima rinktis net iš 13 skirtingų atspalvių/blizgumo variantų, įskaitant balinančius;
Fiddes Hard Wax alyvos trūkumai
- aukšta kaina – 5-6 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais (perkant 1000ml talpą);
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas – volelis. Padengę pirmąjį alyvos sluoksnį, duokite kelis minutes laiko laiko jai geriau įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Prieš antrojo sluoksnio dengimą, švelniai sušiauškite paviršių #0000 markės plieno vilna arba P320-P400 grubumo šlifavimo popieriumi. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies.
Sherwin-Wiliams Natura GX1225-005 alyvos testo rezultatai
Alyva puikiai susitvarkė su atsparumo dėmėms testu – po dėmių valymo nepavyko įžiūrėti jokių dėmių ar dangos pažeidimų pėdsakų, nei natūraliame, nei dirbtiniame apšvietime. Šiai alyvai puikiai ir sekėsi „3+3“ teste – praėjus 3 minutėms po padengimo, valant alyvos perteklių vis dar nesijautė jokio lipnumo.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Sherwin-Williams Natura GX-1225 alyvos privalumai
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nelipni dengimo metu;
- neliko nei vandens, nei vyno, nei degtinės, nei karšto ir šalto puodelio žymių;
- trumpas džiūvimo laikas – 4-12 val;
- paviršius pilnai subręsta, t.y. pasiekia savo kietumo ir atsparumo maksimumą jau po 3 parų;
- labai gera kaina – 1,60 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais.
Sherwin-Williams Natura GX-1225 trūkumai
- parduodama tik specializuotose parduotuvėse, pilstant į nesandarias plastikines talpas (būtina persipilti į kažką patikimesnio);
- šios alyvos pagrindą sudaro mineralinė/sintetinė alyva, taigi tai mažiausiai natūralus produktas, dalyvavęs teste. Dėl šios priežasties jo nereikėtų naudoti vaikų žaislams ar sąlytį su maistu turėsiantiems gaminiams.
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas pirmajam sluoksniui – volelis. Padengę pirmąjį alyvos sluoksnį, duokite 10-15 min. laiko jai įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Prieš antrojo sluoksnio dengimą, švelniai sušiauškite paviršių #0000 markės plieno vilna arba P400 grubumo šlifavimo popieriumi. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies. Paviršiaus kietėjimui labai pagelbėtų ultravioletiniai spinduliai.
SAICOS Premium alyvos testo rezultatai
Šiai alyvai atsparumo dėmėms teste taip pat koją pakišo raudonasis vynas. Vėlgi likusi dėmė yra sunkiai pastebima, matoma tik žiūrint tam tikru kampu. Dėl šios priežasties ir fotoaparatu dėmės pėdsaką užfiksuoti sekėsi sunkiai.
Alyvai puikiai sekėsi „3+3“ teste – nors tai viena greičiausiai džiūstančių alyvų, praėjus 3 minutėms po padengimo, valant alyvos perteklių visiškai nesijautė lipnumo. Visgi reikia paminėti, kad vertinant vizualiai, ši alyva į medieną gėrėsi sunkiausiai.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
SAICOS Premium alyvos privalumai
- neliko nei vandens, nei degtinės, nei karšto ir šalto puodelio žymių;
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nelipni dengimo metu;
- sertifikuota kaip saugi vaikų žaislams;
- dangai išdžiūvus, saugi sąlyčiui su maistu;
- labai greitai džiūva – antrąjį sluoksnį galima dengti jau po 3-5 val., o pilnai subręsta, t.y. maksimalų tvirtumą danga pasiekia per 4-5 dienas;
- galima rinktis net iš 12 skirtingų atspalvių/blizgumo variantų, įskaitant balinančius;
SAICOS Premium alyvos trūkumai
- aukšta kaina, perkant Lietuvoje -apie 5,40 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais (perkant 750ml talpomis).
- gali likti nežymių raudonojo vyno dėmių, jei ilgai delsite nuvalyti išpiltą vyną;
- pasirodė nelabai skvarbi – ganėtinai sunkiai geriasi į medieną.
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas pirmajam sluoksniui – volelis. Nepatingėkite kuo geriau „įmasažuoti“ alyvą į medieną, nes ji gana sunkai geriasi. Nors gamintojas nemini, kad būtų reikalinga nuvalyti alyvos perteklių, o ir tinklalapyje pateikiamoje vaizdinėje demonstracijoje matome, kad to nedaro, visgi jei jau taip gavosi, kad užtepėte storiau, duokite alyvai kelias minutes laiko įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Prieš antrojo sluoksnio dengimą, galima sušiaušti paviršių #0000 markės plieno vilna arba P400 grubumo šlifavimo popieriumi. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies.
LEVEL + sėmenų aliejaus testo rezultatai
Nors linų sėmenų aliejus labai dažnai rekomenduojamas medienos padengimui kaip pigus ir ekologiškas impregnantas, visgi atsparumo dėmėms testo rezultatai labai nuvylė. Paaiškėjo, kad šis aliejus visiškai neatsparus raudonojo vyno dėmėms, kurios liko ryškios, iškart krentančios į akis. Įdėmiau išanalizavus medienos paviršių po valymo, paaiškėjo, kad liko šiek tiek matoma ir kavos dėmė. Bet ir tai ne blogiausia – kelioms minutėms užlašinus vandens ir vėliau jį nusausinus, dar kurį laiką matomas paviršiaus patamsėjims toje vietoje, taigi akivaizdu, kad vanduo geriasi į medieną. Liko neatsakytas klausimas, ar paviršius vandeniui neatsparus buvo dar iki valymo, ar būtent drėgnas valymas vandeniu su šiek tiek skysto muilo ir buvo priežastis, suardžiusi apsauginę aliejaus dangą. Bet kuriuo atveju tai yra nepriimtina. Visgi, manau, verta testą ateityje pakartoti, pabandant užtikrinti, kad aliejus geriau įsigertų į medieną. Nors gamintojas nurodo, kad reikalingas tik vienas sluoksnis, kurį reikia tepti tol, kol aliejus nebeįsigers, tuo pačiu pabrėžia, kad aliejaus perteklių reikia nedelsiant nusausinti šluostant, kad nesusidarytų plėvelė. Sakyčiau, vienas kitam prieštaraujantys nurodymai. Visgi, matyt, reikėjo labiau aliejų „įmasažuoti“, kelias minutes skleidžiant ir trinant.
Šiam aliejui papildomas „3+3“ testas netaikytas, kadangi ir taip aišku, kad aliejus be vaško priedų neims džiūti per greitai.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
LEVEL + dvigubo virimo sėmenų aliejaus privalumai
- lengva dirbti – aliejus gerai dengiasi, nelipnus dengimo metu;
- neliko šalto ir karšto puodelio naudojimo žymių;
- natūralus produktas be cheminų priedų, todėl saugus vaikų žaislams ir sąlyčiui su maistu (tinka ir pjaustymo lentelėms);
- jei norima patamsinti medieną – geras būdas be papildomų priemonių;
- labai gera kaina – padengimo vienu sluoksniu kaina bus vos apie 0,66-1,10 €/m² (perkant 1000ml talpomis), bet jei visgi nuspręsite dengti dviem, tuomet kaina, žinoma, padidės bent pusantro karto.
LEVEL + dvigubo virimo sėmenų aliejaus trūkumai
- paviršius neatsparus raudonam vynui, kavai ir net vandeniui;
- ypatingai tepantis ir itin sunkiai išvalomas produktas – būtina saugoti, kad neaptaškytumėte rūbų, baldų ir kitų daiktų;
- netiks siekiantiems išlaikyti natūralų medienos atspalvį – tai labiausiai medienos atspalvį pakeitęs produktas.
Borma Wachs Tung Oil natūralaus tungų aliejaus testo rezultatai
Šis aliejus puikiai susitvarkė su atsparumo dėmėms testu – po dėmių valymo nepavyko įžiūrėti jokių dėmių ar dangos pažeidimų pėdsakų, nei natūraliame, nei dirbtiniame apšvietime.
Šiam aliejui papildomas „3+3“ testas netaikytas, kadangi jau pirmojo etapo metu buvo galima įsitikinti, kad aliejus ir po pusvalandžio yra mažai lipnus.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Tungų aliejaus privalumai
- lengva dirbti – aliejus gerai dengiasi, nelipnus dengimo metu;
- natūralus produktas be cheminų priedų, todėl, naudojant gryną, saugus vaikų žaislams ir sąlyčiui su maistu (tinka ir pjaustymo lentelėms);
- jei norima patamsinti medieną – geras būdas be papildomų priemonių;
- atskleidžia medienos grožį – labai paryškina medienos rieves, pagyvina atspalvius.
Tungų aliejaus trūkumai
- kokybiškam medienos padengimui reikalingi 4-5 sluoksniai, taigi padengimui sugaištama beveik savaitė.
- pirmiems sluokniams būtinas skiedimas, o jei tam naudojamas neekologiškas skiediklis, prarandama galimybė naudoti sąlyčiui su maistų ar vaikų žaislams;
- 1 litro aliejaus pakaks tik 4,5-5,5 m² medienos ploto, kas kainuos 5-6 Eur/m², neskaičiuojant skiediklio kainos;
- netiks siekiantiems išlaikyti natūralų medienos atspalvį. Kadangi pats aliejus yra gelsvo atspalvio, jis ženkliai patamsina medieną, išryškina rieves, priduoda geltonumo;
- pilnas parviršiaus subrendimas pasiekimas mažiausiai po mėnesio.
Belinka Interier alyvos testo rezultatai
Nors ši alyva išsiskyrė iš visų kitų tuo, kad prieš alyvuojant, gamintojo nurodymu, mediena buvo šlifuojama net P240 smulkumo šlifavimo popieriumi (kai visais kitais atvejais – P150), tai nesutrukdė pasiekti puikių rezultatų atsparumo dėmėms teste. Po dėmių valymo nepavyko įžiūrėti jokių dėmių ar dangos pažeidimų pėdsakų nei natūraliame, nei dirbtiniame apšvietime. Šiai alyvai puikiai ir sekėsi „3+3“ teste – praėjus 3 minutėms po padengimo, valant alyvos perteklių vis dar nesijautė jokio lipnumo.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Belinka Interier alyvos privalumai
- neliko nei vandens, nei vyno, nei degtinės, nei karšto ir šalto puodelio naudojimo žymių;
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nelipni dengimo metu;
- sertifikuota kaip saugi vaikų žaislams;
- dėl galimybės šlifuoti smulkios frakcijos šlifavimo popieriumi (P180-P320, priklausomai nuo medienos rūšies), išgaunamas itin švelnus, malonus liesti paviršius. Idealus pasirinkimas tekintiems gaminiams.
Belinka Interier alyvos trūkumai
- gana aukšta kaina – 3,20-5,10 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais (perkant 500ml talpomis);
- neturi oficialiaus sertifikavimo sąlyčiui su maistu;
- siūlomas tik vienas spalvinis variantas.
Rekomendacijos dirbant su šia alyva: geriausias padengimo būdas pirmajam sluoksniui – volelis. Padengę pirmąjį alyvos sluoksnį, duokite 3 min. laiko jai įsigerti ir tik tada nuvalykite perteklių. Prieš antrojo sluoksnio dengimą, galima sušiaušti paviršių #0000 markės plieno vilna arba P400 grubumo šlifavimo popieriumi. Džiovinimo metu užtikrinkite, kad gautų kuo daugiau deguonies.
Parkside Furniture Wax testo rezultatai
Prasčiausiai teste pasirodęs produktas. Kaip paaiškėjo, jo sukurta danga neatspari nei raudonam vynui, nei stipriam alkoholiui, nei karšto gėrimo puodeliui. Neišvalomų dėmių liko net ir toje dalyje, kur stovėjo šaltas puodelis ir šalia jo ištirpęs ledukas – panašu, kad net vanduo sugebėjo prisiskverbti į medieną, nes toje vietoje ji liko pasišiaušusi. Degtinė taipogi prasigraužė iki pat medienos, ją pašiaušdama. Ypač akivaizdžiai matoma karštos stiklinės žymė – vienintelė šiame teste. Reikia paminėti, kad panašu, jog ir pats drėgnas valymas dar labiau pažeidė dangą. Net nežinau, kokiam tikslui galėtų būti tinkamas toks prastas produktas. Keliaus utilizavimui.
Žemiau pateikiamos po dėmių valymo užfiksuotos nuotraukos prie skirtingo apšvietimo:
Parkside Furniture Wax privalumai
- lengva dirbti – puikiai dengiasi, nelipni dengimo metu;
- nekeičia medienos atspalvio;
- labai gera kaina – 1,40 Eur/m², dengiant dviem sluoksniais.
Parkside Furniture Wax trūkumai
- neatspari netgi vandeniui, raudonam vynui, degtinei, karščiui.
- nesertifikuota sąlyčiui su maistu ar naudojimui vaikų žaislams;
- siūlomas tik vienas spalvinis variantas.
Medienos alyvų/aliejų testo rezultatų apibendrinimas
Kaip jau minėjau, šis testas – buitinis, nepretenduojantis į mokslines išvadas. Tikiu, kad kai kurie jį darytų kitaip, o ir aš pats ko gero kitą kartą testo eigą geriau apgalvočiau.
Paskelbti testo nugalėtoją labai sudėtinga, nes gali skirtis vertinimo kriterijai – kas aktualu man, galbūt visai nesvarbu kitam. Pavyzdžiui, kažką gaminant komerciškai, gali būti labai aktualus alyvos džiūvimo greitis. Juk geras dalykas, kai užbaigtą gaminį po paros jau gali atiduoti klientui, spėjęs nualyvuoti net dviem sluoksniais. Už tai galima ir primokėti. Bet ar tai būtinybė kažką gaminant sau? Man nelabai.
Kitas kriterijus – kaina. Smagu sutaupyti, bet vėlgi hobistui, tik retkarčiais kažką susimeistraujančiam, nebus tokio didelio skirtumo, ar per metus alyvai jis išleis 50 ar 70 eurų, kai tuo tarpu gaminant dideliais kiekiais, kaina gali būti lemiamas pasirinkimo kriterijus. Prisipažinsiu, anksčiau pirkdamas alyvą, nelabai gilindavausi į jos išeigą, todėl realios kainos net nežinojau, kol neprireikė atidžiau paskaičiuuoti šiam testui. Testas padėjo atsirinkti kelis produktus, kurie ne tik pigesni, bet netgi lenkia atsparumu dėmėms, džiūvimo laiku bei kitomis sąvybėmis.
Visgi jei reikėtų išskirti keletą man itin patikusių produktų, paminėčiau „Fiddes Hard Wax Oil“ alyvą, turinčią ko gero daugiausia privalumų, bet, deja, taip pat ir nemenką trūkumą – didelę kainą.
Medienos gaminiams, kurie neturės sąlyčio su maistu, nuo šiol naudosiu „Sherwin-Williams Natura“ alyvą dėl labai mažos kainos, puikaus atsparumo dėmėms ir greito džiūvimo;
Gerą įspūdį paliko ir „Belinka Interier“ alyva, ne tik pademonstravusi gerą atsparumą dėmėms, bet ir itin patiksianti tiems, kurie mėgsta švelnesnį medienos paviršių (turiu omenyje „Belinkos“ rekomendaciją medieną šlifuoti P240-320 grubumo popieriumi).
Dar vienas produktas, kurį norėčiau išskirti – tungų aliejus. Nors tai pats nepatogiausias naudojimui ir taipogi vienas brangiausių testuotų produktų, visgi jo natūralumas (su sąlyga, kad neskiesim vaitspiritu ar kita chemija) ir galutinis medienos vaizdas man vis tiek ją padaro patraukliu pasirinkimu išskirtiniams atvejams, kai nebūtina skubėti. Tungų aliejų žadu naudoti ir ateityje kokiai nors egzotinei išskirtinio rašto medienai ar gaminiams, kurie turės sąlyti su maistu.
Visgi jaučiu, kad tuo mano testai neužsibaigs – norėtųsi rasti dėmėms atsparią ekologišką alyvą, kurią galėčiau saugiai naudoti net pjaustymo lentelėms. O kol kas šiam tikslui naudosiu tungų aliejų, jei pavyks jam rasti ekologišką skiediklį be jokių cheminių priedų. Jei žinote tokių, palikite komentarą.