Galvos formos medinio ausinių stovo gamyba

Šiame straipsnyje bendrais bruožais papasakosiu apie galvos formos ausinių stovo gamybos procesą. Ant šios konstrukcijos stovo ausinės kabo remdamosis ir lankeliu, ir ausinių pagalvėlėmis. Tokie man subjektyviai gražesni, atrodo prabangiau. Tai jau ne paprastas buitinis laikiklis, o stilinga interjero detalė. Atmetus laiką, kai džiūsta klijai ir medienos alyva, tokio rankų darbo stovo gamyba man užtrunka apie 8-10 valandų. 

Jei darau naują ausinių modelį, darbą pradedu nuo galvos formos šablono gamybos iš faneros ar MDF plokštės. Sakyčiau, plotis plačiausioje vietoje turėtų būti tarp 12-15 cm. Konkrečiai šį nuotraukoje matomą stovą dariau 15 cm pločio ir net 36 cm aukščio, tačiau visgi ko gero geriau daryti šiek tiek siauresnį, nei reali suaugusio žmogaus galva. Pasigaminus norimos formos šabloną, pagal jį bus galima su užlaidomis išsipjauti stovo formą iš pasirinktos medienos, o vėliau frezeriu pagal tą patį šabloną apsidailinti kraštus. Šabloną bus galima naudoti ir ateityje, kai prireiks pagaminti panašų stovą.

Savo gaminiams visada renkuosi kietmedį. Šiuo atveju panaudota dviejų rūšių mediena – man kol kas nežinomos rūšies, greičiausiai Afrikietiškos arba Braziliškos kilmės raudonmedis bei raugintas bukas stovo padui. Kietmedis gali būti bet kokios rūšies – ąžuolas, uosis, klevas, bukas, guoba ar koks vaismedis. Mediena turi būti ne šiaip sau sausa, o iš tikrųjų profesionaliai išdžiovinta iki 6-8% drėgnumo. Priešingu atveju gaminyje su laiku neabejotinai atsiras medienos įtrūkimų, o stovo padas išsigaubs. Jei patalpos santykinė drėgmė labai smarkiai nukryptų nuo rekomenduojamų 50-65%, taip atsitikti galėtų net ir su idealiai išdžiovinta mediena. 

Gaminant storą (gilų) stovą (šiuo atveju maždaug 8,5 cm), gauti tokio storio profesionaliai išdžiovinto kietmedžio yra beveik misija neįmanoma, ypač kalbant apie raudonmedį Lietuvoje. Todėl šiam stovui panaudojau sumuštinį iš dviejų suklijuotų storlenčių. Siaurapjūkliu išpjautos dvi vienodos detalės, nuobliuotos, frezeriu apipjautos pagal šabloną ir vėliau suklijuotos į krūvą. Kaip dizaino elementą galima kombinuoti skirtingos rūšies ir atspalvio medieną, pavyzdžiui į vidurį įdėti visai kitos spalvos siaurą intarpą. Na, o turint galimybę naudoti storą medienos ruošinį, išties gražiai atrodytų stovo korpusas, pagamintas iš vientiso medžio gabalo. Padui bet kuriuo atveju reikėtų naudoti klijuotą medieną, kad būtų atsparesnė deformacijoms, kurios pakenktų stovo stabilumui. 

Kitas etapas – galutinės formos kūrimas. Pirmiausia frezeriu su didelio radiuso apvalinimo freza apeinami ruošinio kraštai, o tada naudojant drožybos diską, pritvirtintą ant kampinio šlifuoklio, tiesinį šlifuoklį su drožybos antgaliu bei medienos dildę būsimo stovo viršutinėje dalyje imamas formuoti įgilinimas, į kurį vėliau remsis ausinių lankelis. Nors skaptuojama „iš akies“, tačiau šis darbas reikalauja nemažo tikslumo ir simetrijos išlaikymo. 

Na, o toliau fantazijos reikalas, kokią galutinę formą stovui suteikti. Drožiama, skaptuojama ir šlifuojama, kol stovas įgauna aptakias formas, tarsi medžio skulptūra. Tada šlifuojama ir vėl šlifuojama… 

Kaip jau minėta, stovo padui pasirinkta išties egzotiškai atrodanti rauginto buko mediena, kupina įvairiausių atspalvių ir raštų. O ją dar ir pasigaminti reikia – įprastos buko medienos ruošinį suvyniojam į maistinę PVC plėvelę (bet neaklinai, turi gautų deguonies) ir laikom šiltai – 25-30 laipsniuose. Prasidėjus rūgimo procesui, stebim medienos išvaizdą. Išryškėjus juodoms linijoms, medieną išvyniojam ir išdžiovinam. Tada supjaustom siauromis juostelėmis ir suklijuojam į vientisą medienos skydą. Nuobliuojame iki reikiamo storio bei frezeriu išpjauname apvalios formos padą. Pado kraštus apdirbame panaudojant 15° nuožulnų frezą. Padas prie pačio stovo korpuso pritvirtintas iš išorės nematomais mediniais baldiniais kaiščiais ir klijais.

Kadangi šis stovas skirtas laidinėms ausinėms, jo galinėje dalyje sumontuotos žalvarinės rankenėlės, ant kurių galima susukti ausinių kabelį. Išgręžus dvi skylutes, į korpusą įleistos žalvarinės įvorės su M4 sriegiu, į kurias įsukti M4 diametro varžtai be galvučių, o ant likusios išsikišusios dalies užsuktos rankenėlės. Rankenėlės pasirinktos su įduba, į kurią kuo puikiausiai galima įklijuoti medienos intarpą. Šiuo atveju intarpas išpjautas iš tos pačios raudonmedžio medienos. 

Galiausiai stovas gausiai impregnuotas baldine vokiška alyva su kietaisiais vaškais, o jam pilnai išdžiūvus – nupoliruotas. Šio raudonmedžio mediena yra labai smulkių porų, todėl po nualiejavimo ir nupoliravimo stovas labai blizga ir yra švelnus, malonus liesti. 

Šį ir keletą kitų ausinių stovų įsigyti galima mano Etsy parduotuvėje, tačiau jei pageidaujate būtent jūsų ausinėms pagal individualų užsakymą pagaminto stovo – kreipkitės. Galiu pažadėti, kad individualiai gaminto daikto kaina nebus didesnė, nebent pasirinksite sunkiai gaunamos medienos rūšį. 

Leave a Reply